ALEVİ PORTAL

Bir ALEVİCİ OYUNU: “HIZIR DERSEM ÇIK, ALİ DERSEM ÇIKMA.”

Doğan BERMEK

Alevici ile Alevi arasında epeyi fark olduğunu hepimiz biliriz. Biri kendi ile, inancı ile uğraşır, Alevici ise Alevilikle uğraşır. Alevici, Alevi değildir ama bunu açıkça söylemez, Alevilerin yanına gelince bolca HIZIR ‘dan söz eder. Ama bilmez ki HIZIR da Kuran’dan tanıdığımız, hem de çok önemli bir kişiliktir. Mesela KEHF suresi Hızır’a adanmıştır, Hızır’ı anlatır. Alevici ise bir yandan HIZIR derken, bir yandan “BİZ İSLAM DEĞİLİZ” der, aklınca bir yığın delil gösterir falan amma gelin görün ki oradan ayrılırken “Boz atlı Hızır yoldaşın olsun” der.

Bu oyunu oynatan akıl hocaları vardır. Akıl hocaları çoğunlukla başka kökenlerden gelmiş ve Alevilik ile ilgili derinlemesine bir araştırma falan da yapmamış daha çok politik kimliklerdir. Alevici hocaların eğittiği Aleviciler ise hocalarının telkinlerine uyarak İslam dışına çıkmaya yol ararken bile Hızır’a sığınırlar.

Pir Sultan Abdal’ı sayıp, sevip, kahramanımız yaparken onun “Açılın kapılar Şah’a gidelim” diye canını verdiği Şahı görmezden gelmek, bolca Hızır deyip, hiç ALİ demeyerek İslam’ın dışına çıkmaya çalışmak oyunu bir süre oynandı. Ben Sünni değilim demek ile İslam içinde değilim demek arasındaki farkı dahi idrak etmemiş kişiler bu oyundan kendilerine pay çıkarmaya da çalıştılar. Ancak Cem evleri açıldıkça, medya ve sosyal medyada Alevilik görünür, bilinir oldukça bu oyunlarına paye veren kimse kalmadı. Onlar da seslerini kesip bir kenara çekildiler.
Uzun süredir bu oyunu oynamaya çalışan ama bir türlü kendilerine katılacak Alevi bulamayan bu Alevici ekip şimdilerde bir daha şansını denemeye çalışıyor. Salgın nedeni ile cem evleri kapanınca, Aleviler arasındaki ilişki de doğal olarak görünür olmaktan bir ölçüde çıkınca, kenara çekilmiş Aleviciler, bu durumu bir fırsat(!) olarak değerlendirip, bu kez de sosyal medyada uzun ve uzun olduğu kadar yanlışlarla dolu saçma makaleler ve yalan yanlış bilgiler ile bir daha “Hızır dersem çık, Ali dersem çıkma” oyununu oynamayı deniyor gibiler. Ama unuttukları ya da yine farkında olmadıkları bir şey var, Aleviler de kendi okur-yazarlarını, araştırmacılarını ve bilim insanlarını yetiştiriyor, artık bu oyunlar daha çabuk görünüyor ve oyuncuların üstlerindeki cübbenin altından başka kıyafetlerin etekleri daha kolay görünüyor.

Bir defa daha yazmak ihtiyacı hissettim. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, Hızır’ı Ali’den, Kuran’ı Alevilerden ayırmak mümkün değil, oynadıkları oyun her gün biraz daha çocukça kalıyor, her gün toplumun farkındalıkları artıyor. Aleviliği İslam’dan başka bir mecraya yöneltmek gibi olmayacak dualara âmin diyenler, böyle çocukça oyunlar ile harcadıkları zamanı bir nebze olsun okumaya, öğrenmeye ve düşünmeye ayırsalar daha rahat ederler.
Aleviler zaten rahat, yollarında yaşamaya ve süreklerini sürdürmeye devam ediyorlar. Alevicileri ise “Allah ıslah etsin!”. Aşk ile…

Dogan Bermek
1.Aralık.2020

Sosyal Medyada Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
2024 nasıl geldi? - 23 Ocak 2024
Okullarda Din Eğitimi - 21 Aralık 2023
AIHM KARARLARI – III - 14 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI – II - 4 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI -1- - 29 Haziran 2023
14 ve 28 Mayıs 2023 - 31 Mayıs 2023
KUR’AN ve YASAKLAMALAR - 22 Şubat 2023
HALİMİZ-AHVALİMİZ - 29 Kasım 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ