ALEVİ PORTAL

3. ULUSLARARASI İZMİR ALEVİLİK-BEKTAŞİLİK GÜNLERİ 16-17-18 EYLÜL 2022

Doç. Dr. Mehmet ERSAL

Doç. Dr. Öğr. Üyesi; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda ilki 13-14-15 Aralık 2019 ikincisi 1-2-3 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslarararası İzmir Alevilik-Bektaşilik Günleri’nin üçüncüsü 16-17-18 Eylül 2022’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Bornova Âşık Veysel Rekreasyon alanında gerçekleştirilecek etkinlerle yapılacaktır.

Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri Akademik Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Ersal’dan etkinlikler hakkında bilgi aldık.  2019 yılında Barış ve hoşgörünün şehri olarak bilinen İzmir için Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri ile ilgili projemizi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’e sunduğumuzda büyük bir heyecanla kabul etti.

İzmir tarihsel süreçte ve günümüzde Alevi topluluklar için önemli bir yerleşim bölgesi olmuş. Tarihsel süreçte ilk olarak Tahtacı ve Çepni Alevi toplulukların iskan olduğu bölgede zamanla farklı yörelerden Aleviler yaşamaya başlamış. Özellikle 1950’li yıllarda başlayan göç hareketi ile İzmir Türkiye’nin farklı coğrafyalarında yaşayan Alevi toplulukların göçlerini almaya başlamış. 2000’li yıllar ile birlikte özgürlüklerin ve hoş görünün kenti olarak görülen İzmir, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Aleviler için yaşanabilir kent ilan edilmiştir. Bu durumu fark eden İzmir’deki yerel yönetimler Aleviler için inançsal ve kültürel mekanlar yaratmıştır. Lakin bütün İzmir’deki Alevi toplulukları kapsayacak kültürel etkinliklerin yeterli olduğunu söylemek mümkün olmaz. Uluslararası İzmir Alevilik-Bektaşilik Günleri bu anlamda İzmir ve Türkiye özelinde bir ilk olmuştur. İlk etkinliklerde biz İzmir’den bir ışık yakalım diğer şehirler de bunu görsün ve böyle etkinlikler çoğalsın istedik. Biz dileriz ki asırlar önce Anadolu aydınlanmasının düşünürleri olan Alevi-Bektaşi erenlerin fikirleri farklı etkinliklerle bütün dünyaya yayılsın.

Uluslararası İzmir Alevilik-Bektaşilik Günleri etkinliklerinin merkezinde Alevi ritüelleri yer almaktadır. Ritüeller ve inanç sistemleri bütün dünyada etkin rol üstlenmektedir. Özellikle Alevi-Bektaşi topluluklar için ritüeller hayatı şekillendiren fonksiyona sahiptir. Biz etkinlik planınını hazırlarken bilim, sanat ve icranın bir etkinlikte birleşmesini istedik. Bu bağlamda Alevi ritüellerini konu edinen “Uluslararası Alevi Ritüelleri Sempozyumu” ile bilimsel ayağı oluşturduk. Dünyada ritüel üzerine önemli çalışmalar yapılmakla birlikte Alevi Ritüellerini merkeze alan bir sempozyum daha önce yapılmamıştır. Bu sebeple Alevi Ritüelleri sempozyumu sahasında dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilmektedir. Dünyanın farklı ülkelerinde Alevi ritüelleri üzerine çalışan uzman bilim insanları bu sempozyumlarda Alevi ritüellerini farklı yönleri ile ele almaktadır. İlk iki sempozyumda literatüre önemli bir katkı sunmuştur. Üçüncüsünde de Türkiye, Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya ve Polonya’dan Alevi ritüelleri konusunda uzman bilim insanları bildiriler sunacaktır.

Alevi ritüelleri deyince ilk akla gelen semah ve müzik geleneğidir. Sanat ve icra ayağını da iki etkinlikte bu şekilde vermek istedik. İzmir’e ve inancına aşkla bağlı olan Alevi-Bektaşilerin semah ritüellerini icra edebilecekleri “Aşkla Semah Dönenler” adlı geleneksel cem semahlarının icra edildiği bir etkinlik ekledik. İlk iki etkinlikte çok güzel anları yaşamıza vesile olan bir etkinlik oldu. Bu sene gerçekleşen etkinliklerde aşkla semah dönenler etkinliğini ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar sebebiyle bu sene için iptal ettik.

Alevi müzik geleneği ritüel kökenli olarak ortaya çıkmıştır. Ritüelin bir icrasıdır. Buradan yola çıkarak “Aşkla Deyişler” adlı etkinlikle Alevi müziğinin duayen isimlerini İzmirlilerle buluşturmayı hedefledik.

Birinci ve İkinci Uluslararası İzmir Alevilik-Bektaşilik Günleri bu bağlamda çok başarılı ve etkili bir programlarla tamamlanmıştır. Etkinliklerin Alevi Bektaşi toplumun kazanımlarına katkıları da olmuştur. Etkinliklerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’de cemevlerine ibadethane statüsü vereceğiz sözü vermiş ve etkinlik sonrası ile meclis toplantısında kararı mecliste geçirmiştir. Etkinliğimiz İzmir’de yaşayan Aleviler açısından da birlikte etkinlik yapabile sinerjisini yaratmıştır.

Bu sinerji ile “3. Uluslararası Alevilik-Bektaşilik Günleri”ni 16-17-18 Eylül 2022 tarihlerinde yeniden gerçekleştireceğiz. 16-17 Eylül 2022 Cuma ve Cumartesi günleri “3. Uluslararası Alevi Ritüelleri Sempozyumu” yurt dışından Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, Polonya’dan, yurt içinde birçok il ve üniversiteden bilim insanlarının sunumları ile gerçekleştirilecektir.

18 Eylül 2022 Pazar akşamı “Aşkla Deyişler” etkinliğinde Alevi müziği denince ilk akla gelen isimlerden olan Erdal  Erzincan ve Cengiz konserleri yer alacak. Konser Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Amfi tiyatroda gerçekleşecektir. Her iki sanatçı da kulağımıza ve ruhumuza hitap edecekler.

Bütün İzmirlileri 3. Uluslararası Alevilik-Bektaşilik Günleri kapsamında yapılacak etkinlere davet ediyoruz.

Görseller ve program için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ