ALEVİ PORTAL

Nefret Söylemleri ve Türkiye

Doğan BERMEK

Dünyada NEFRET SÖYLEMLERİ topluca kınanırken ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi dahi bu konuda adımlar atmaya çalışırken Türkiye’de nefret söylemi her düzeyde almış başını gidiyor.

Dün yani 4 Mart 2021’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel temsilcisi uzun ve etraflı bir rapor ile dünyada bu söylemler ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda önemli görüşler açıkladı. Kısaca dünya nefret söylemine karşı bir tutum almaya çalışıyor.

Bizde ise henüz böyle bir eğilim yok, öyle bir eğilim olmadığı gibi giderek sertleşen ve giderek daha derinleşen toplumsal gerilimler yaşanmakta.

Bunlar bizim gerçeklerimiz, bu gerçeklerin bizi ilgilendiren bir başka yan ise nefret söyleminin giderek Alevi kurumları ve toplulukları arasında da yükselmesi.

Alevi felsefesinde ve geleneğinde olmadığı kadar sert söylemlerle davranan birey ve kurumların arttığını gözlemliyoruz. Böyle bir süreçte Avusturya’da yaşanan St. Pölten Cemevi sorununda gördüğümüz iş birliği, toplumsal destek ve soruna sahip çıkma sağ duyusu gerçekten sevindirici ve iç rahatlatıcı bir gelişme oldu.

Dünyada nefret söylemi ile nasıl mücadele edileceği konuşulurken, Alevi toplumu çok anlamlı bir dayanışma, dostluk ve yardımlaşma örneği gerçekleştirerek dünyaya da çok önemli bir örnek sundu.

Birbirinden epeyi kopuk görünen Alevi kurumlar ve bireyler, St. Pölten olayında bir ortak irade gösterdiler ve oldukça umutsuz bir durumdaki dosyada önemli gelişmeler sağladılar, bu olay kanımca Avrupa Aleviliğinin yapılanma sürecinde de bir önemli kavşak oldu. Olay dikkatle irdelendi, sonuç alabilecek bir iş birliği girişimi planlandı ve olumlu sonuç alındı.

Kanımca dikkatle gözden geçirme, iyi irdeleme, sorunları doğru saptama ve bu sorunları aşmak için uygulanacak yöntemler dikkatle gözden geçirildi, şeffaf bir süreç başlatıldı ve şeffaflığına leke sürmeyecek bir dikkatle sürdürüldü, olumlu sonuç da alındı.

Emek verenlerin tümüne sevgi ve saygılarımı sunuyor, bu dikkatli ve planlı yaklaşımların tüm Alevi kurumlarına da örnek olmasını diliyorum. Aşılamayacak sorunlarımız yok, ama sorunları dikkatle irdelemek, heyecanlar ile değil akıl ve mantık ile nasıl davranmamız gerektiğini düşünmeden, planlamadan bir şeyleri yapmaya kalkışıyoruz, yarı yolda da ya yeterli hazırlık olmadığı için ya da yeterli kaynak ve insan gücü olmadığından bazı engellerle karşılaşıyoruz.

St. Pölten meselesi bu konuda güzel ve anlamlı bir örnek olay olmuştur. Katkıda bulunan canlara ve Alevi kurumlarına tebriklerimi sunuyor ve bu olayın Avrupa Alevi hareketinde bir dönüşümün habercisi olmasını diliyorum.

İhlas ile, iyi niyet ile emek veren tüm canlarımızın emeklerinin karşılık bulmasını, hizmetlerinin kabul olmasını diliyorum. Aşk ile…
Doğan Bermek
5.Mart.2021

Sosyal Medyada Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
KUR’AN ve YASAKLAMALAR - 22 Şubat 2023
HALİMİZ-AHVALİMİZ - 29 Kasım 2022
Alametler ve Kıyametler - 30 Eylül 2021
ALEVİ DÜNYASINDAN - 9 Temmuz 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ