ALEVİ PORTAL

KUR’AN ve YASAKLAMALAR

Doğan BERMEK

Değerli dostlar,

Bazılarınızın duymuş olduğu gibi araştırmacı-yazar Sn. İHSAN ELİAÇIK’ın “NUZÜL SIRASINA GÖRE YAŞAYAN KUR‘AN TÜRKÇE MEAL/TEFSİR”  adlı kitabı hakkında Diyanet bir dava açarak yasaklama kararı aldırmıştır.

Sn. İhsan Eliaçık’ın İstanbul Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından yasaklanan KURAN* çalışması yani iniş sırasına göre KURAN dizini, Alevi toplumunun tarih boyunca çok çok önem verdiği bir konunun yeniden gündeme gelişidir.

Eski kuşaklar ayetlerin sırasını ve surelerin dizinini üçüncü Halife OSMAN değiştirmiş olduğu için eldeki KURAN’a “MUSHAF-I OSMAN” derlerdi, bunu büyüklerinden duymuş olanlarınız vardır. Bilindiği gibi bugün okunan KUR’AN iniş sırasına göre değil, halife OSMAN’ın yaptığı bir sıralamaya göredir ve bu nedenle de çok kavramsal yanlışa kapı açmaktadır.

KURAN yirmiüç yılda nazil olmuştur, MEKKE yılları İSLAM dininin  felsefi, ahlaki ve etik kurallarını vaz etmiştir. Hicretten sonra MEDİNE’de yavaş yavaş bir İslam devleti kurulurken doğal olarak sosyal ve hukuki konularda da kurallar konmuştur. Ancak MEDİNE ayetlerindeki hukuki-sosyal kurallar o günün yaşam şartları içinde olmak zorunda olduklarından çoğu zaman dönemin kurallarıdır. İslam inancının evrensel ve her dönem için geçerli felsefi ve insani kuralları MEKKE ayetlerinde yoğunlaşmıştır. Bazı çok önemli İslam alimlerinin görüşlerine göre MEKKE ayetleri İSLAMIN ÖZÜ, MEDİNE ayetleri ise İslam devletinin kurucu düzenlerine işaret eder ve bu nedenle MEKKE ayetlerinin çizdiği çerçevenin günün gerçeklerine uygulanması gerektir. Zahir – Batın çelişkisi de büyük ölçüde bu gerçeklerden doğmuştur.

SELEFİ – VAHABİ görüşün ısrarla güncel tutmak istediği kölelik, cariyelik, kadının metalaştırılması gibi konular bu çelişkilerden kaynaklanmaktadır. Bazı arkadaşlarımızın da bildiği üzere bu konu ile ben de çok uzun zamandır ilgilenmekte ve savunmaktayım. Hatta AVF başkanı olduğum bir dönemde Diyanet’in üst yöneticileri ile de konuyu gündeme getirmiştim. O zaman aldığım cevap şöyle olmuştu:  “KURAN bir kere Halife Osman’ın yaptığı  dizin ile yayılmış ve yaygınlaşmış  daha sonra kronolojik bir sıralamanın da gündeme getirilmesi çok büyük kargaşaya neden olacağı için bu dizinin geçerli metin olarak kabul edilmesi uygun görülmüş.”. Bu açıklama belki o günlerin gerçeğini yansıtıyor ama 21. Yüzyıl için oldukça yetersiz.

Sayın İhsan ELİAÇIK bu önemli çalışması ile İslam tarihinin bu çok önemli  gerçeğini  ülkemizde de dile getirerek çok ama çok önemli bir çalışmaya imza atmıştır. Bu çalışmayı yürekten ve candan destekliyorum, her Alevi’nin de bu çalışmanın üzerindeki baskıya direnmesini, kitabın üzerindeki bu SELEFÎ baskının kaldırılması için elinden geleni yapması gerektiğine inanıyorum.

Bu çalışmalara gerek Sünni, gerekse Alevi toplumunun yeterli desteği vereceğine ve dinî ve akademik çevrelerde konu tartışılmadan, mahkeme kararı ile oluşturulan bu baskının kaldırılacağına inanıyorum.

Saygılarla bilgilerinize sunarım.

Doğan Bermek

İstanbul, 22.Şubat.2023

 

  • Kitabın tam adı: NUZÜL SIRASINA GÖRE YAŞAYAN KUR‘AN TÜRKÇE MEAL/TEFSİR
Sosyal Medyada Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
2024 nasıl geldi? - 23 Ocak 2024
Okullarda Din Eğitimi - 21 Aralık 2023
AIHM KARARLARI – III - 14 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI – II - 4 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI -1- - 29 Haziran 2023
14 ve 28 Mayıs 2023 - 31 Mayıs 2023
KUR’AN ve YASAKLAMALAR - 22 Şubat 2023
HALİMİZ-AHVALİMİZ - 29 Kasım 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ