ALEVİ PORTAL

Hz. Fatıma Kimdir?

ALEVİ PORTAL

Kevser Suresi Hz. Fatıma’nın şanına inmiştir. Kevser hakikat nehridir. Muhammed Mustafa’ya verilen bol hayır, hasenat, bereket, ilim, kerem, ihsan, soyu  sonsuza dek süren, kesilmeyen, hidayet kapısı Cenab-ı Fatıma-Ali nesli, Nübivvet-Velayet ırmaklarının birleşmesiyle oluşan hakikat nehridir.

Hak Fatıma üzerinde uygulanır; çünkü Kevser O’dur.

Hz. Muhammed Mustafa’nın bütün erkek çocukları ölmüştü. Mekkeli müşrikler peygamber ile alay ediyor, kısır olan soyu kesik olan biri mi bize peygamberlik yapacak diye dedi kodu yapıyor peygamberi aşağılıyorlardı. İste bu dedikodular üzerine kevser suresi indi.

Hz. Muhammed Mustafa buyurdu ki:

” Ey Ali! kevser sadece benim değildir. benim, senin ve seni sevenlerindir..”

Hz. Muhammed Mustafa buyurdu ki:

” Benim soyum kızım fatıma ve Ali’den devam edecektir….”

Ve kerbela olayında Peygamber’in bütün ev halkı şehid edildi. Fakat kadim olan ve hakikat olan Kur’an mucizesidir ki; Bu katliamdan İmam-ı Zeynel- Abidin kurtuldu ve yine Peygamberin düşmanları olan Ebu Cehillerin.. .Ebu Süfyanların ve Hz.Hamzayı şehid ettiren Hind’in soyu Emeviler 100 yıl yaşabildi. Sonrasında Kur’an ayetleri gerçek oldu. Asıl onların soyları kurudu ve de kesildi.

Peygamber Soyu ise 12 İmam’lar ve daha sonrasında seyidler şerifler ile mahşere dek var olacaktır.

Allah bizleri O Nurlu soydan ayırmasın.

Kaynak:

Mehmet YAMAN ( DEDE), Alevilik ( İnanç-Edeb- Erkan), s. 265

Hz. Muhammed’in en son çocuğudur. Küçük yaşından itibaren Peygamber efendimizin her işini yaptığı için peygamber efendimiz kendisine “Babasının Annesi” anlamına gelen, Ümmü Ebiha lakabını vermiştir.

Hz. Fatıma Mekke şehrinde 605 yılında dünyaya gelmiştir. İslam’ın gelişinden yaklaşık olarak 1 yıl önce doğduğu bilinmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) kızlarından bir tanesidir. Hz. Muhammed (SAV) 45 yaşındayken dünyaya gelmiştir.

Hz. Fatıma’nın annesi, Hz. Hatice’dir. Hz. Hatice, Peygamber Efendimizin ilk eşidir. Hz. Fatıma, Hz. Ali ile evlenmiştir. Bilindiği gibi Hz. Ali dört halifeden sonuncusudur. İmam Hasan ile İmam Hüseyin’in annesidir.

Hz. Muhammed yaşamı boyunca kızı Hz. Fatıma’yı her zaman sevmiştir. Hz. Fatıma yoğun bir baba sevgisi ile büyümüştür. Babasından cömertliği, dürüstlüğü ve ahlakı öğrenmiştir. Hz. Fatıma çocukluğu döneminde Kureyş’de çok sıkıntılar çekmiştir. Bu sıkıntılar ve cefalar ile büyümüştür. Sonrasında ise Hz. Muhammed (S.A.V.) ile birlikte Medine’ye göç etmiştir.

Hz. Fatıma cennet hanımlarının da efendisi olarak bilinir. Hz. Muhammed’e (SAV) ilk iman edenler arasında yer almaktadır. Hz. Fatıma 25 yaşına geldiği zaman Medine’de vefat etmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
Hz. Fatıma Kimdir? - 28 Temmuz 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ