ALEVİ PORTAL

ALEVİ PORTAL Yaşama Geçerken

Doğan BERMEK

Genç arkadaşlarımızın ALEVİ PORTAL adı altında toplumumuza hizmet verecek bir yeni yapı oluşturma kararını sevinerek öğrendik. Ülkemizin CORONA salgınının ağır baskısı altında kaldığı, Cem evlerinin etkinliklerinin kesintiye uğradığı sıkıcı ve sevimsiz bir dönem yaşamaktayız. Böyle bir dönemde, böyle bir siteyi kurmak cesurane bir davranış, genç arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Teknoloji ilerledikçe ve sosyal medya üzerinden iletişim güçlendikçe, toplumlarımız dünlerini ve yarınlarını hiç dikkate almadan bugünün haber yağmuru altında kalmaya başladı. Sadece birkaç gün içinde tüm ilginçliğini yitireceğini adımız gibi bildiğimiz konularla uğraşmaktan, geçmişimize de geleceğimize de zaman ayıramıyoruz. Bu gelişmiş teknoloji  ortamı, aralıksız süren sayısız yayın ile insanları bugünün pek de bir kalıcı önemi olmayan haber yığınları içerisine hapsediyor. İki gün içinde unutulacak konularda sayısız mesaj atılıyor, haber ve yorum yapılıyor. Bireyler yoruluyor ve asıl büyük sorunlar bu çatırtının arkasında tartışılmadan kalıyor.  Dünyadaki tüm toplumlar bu durumun yarattığı sıkıntıları bilinçle veya bilinçsizce yaşamak zorunda kalıyor.

Gençlerin böylesine oldukça kapsamlı, geniş bir yelpazede bilgi sunmaya çalışacak bir ortamı yaratmaya çalışması önemli, dikkate ve saygıya değer bir davranış. Alevi kurumlaşmasının son 30-35 yıldır yaşadığı önemli dönüşüm sürecinde, bu girişimin Alevi değerler sistemini bugünün gerçekleri içinde, bugünün insanının günlük yaşamı içerisinde yeniden tanımlama ve öğrenme çalışmalarına olumlu katkıları olmasını diliyoruz.

Güncel ile uhrevî kavramların, felsefe ile günlük yaşamın, yani batın ile zahirin garip bir çelişki içinde karşı karşıya ve yan yana geldiği bir dönemde yaşıyoruz. Bir yandan yüksek teknolojik değerlerden söz eden, çağdaş teknolojiyi büyük bir başarı ile kullananların, bir yandan tarikatlar ve akıl almaz batıl inançların birlikte yaşamı biçimlendirdiği garip bir dönem yaşamaktayız. Umarız bu dönemin sonunda insanlık için yararlı sonuçlar elde edilir.

Kendi penceremizden baktığımızda gördüğümüz gerçek ise, çoğunu bilgisiz kişilerin büyük bir cesaretle ürettiği inanılmaz bir bilgi akışı yükü. Bireyler, hangisi doğru, hangisi yanlış ayıramadan, ayıracak kaynaklara baş vuramadan bu yükün altında kalma tehlikesini yaşıyorlar. Bazen yalan ya da yanlış haberler, bir orman yangını hızında ortalığı dolduruveriyor, çok kısa sürede de saman alevi gibi sönüp geçiyor ama insanların dikkatini, zamanını ve enerjisini tüketiyorlar. Sanırım bizler, bu çağdaş bilgi akış düzenlerini nasıl denetleyeceğimizi öğrenene kadar, kimin dediğine ne kadar itibar edeceğimizi anlayana kadar bu inanılmaz yoğunluk devam edecek. Böyle bir kargaşa ortamında ALEVİ PORTAL ’in güvenilir bilgi kaynaklarından birisi olmasını candan diliyor, kurucu ve yönetici arkadaşlara başarılar diliyorum.

Doğan Bermek

9.09.2020

Sosyal Medyada Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
2024 nasıl geldi? - 23 Ocak 2024
Okullarda Din Eğitimi - 21 Aralık 2023
AIHM KARARLARI – III - 14 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI – II - 4 Temmuz 2023
AİHM KARARLARI -1- - 29 Haziran 2023
14 ve 28 Mayıs 2023 - 31 Mayıs 2023
KUR’AN ve YASAKLAMALAR - 22 Şubat 2023
HALİMİZ-AHVALİMİZ - 29 Kasım 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ