ALEVİ PORTAL

ULUSLARARASI ALEVİ VAKFI 2 Yaşında

22 Aralık 2020 tarihinde Almanya’da kurulan, Geleneksel Aleviliğin yaşanması ve yaşatılması misyonunu kendine ilke edinen “ULUSLARARASI ALEVİ ARAŞTIRMA, DAYANIŞMA ve EĞİTİM VAKFI” 2. yılını doldurdu. Yirmi kurucu üyenin bir araya gelerek kendi imkânlarıyla kurdukları Vakfın iki yıl boyunca önemli projeleri hayata geçirmesiyle kamuoyunun dikkatini çekti.

 

ULUSLARARASI ALEVİ VAKFI; Alevilerin birbirleriyle sosyal yardımlaşma ve dayanışmasını sağlıyor, başarılı öğrencilere eğitim bursu sağlıyor, Alevilikle ilgili yazılı, görsel çalışmaları teşvik ediyor, destek buluyor, özellikle Türkiye’de Alevi ulularının dergâhlarını, türbelerini onarıyor ve yeni mekânlar yapıyor.

Vakıf; çalışmalarını araştırma, dayanışma ve eğitim olmak üzere üç alanda kurduğu  çalışma grupları üzerinden organize ediyor.

Vakfın Eş Başkanlarından Cemalettin Özer Alevi Portal’e açıklamalarda bulundu:

Bizler ULUSLARARASI ALEVİ VAKFIMIZI iki sene önce kurarken, bu kısa zamanda bu kadar çalışma yapacağımızı tahmin edemiyorduk. Ama inançlı ve bilinçli kadrolar Alevi tabanına güven verince çok güzel şeyler olabileceğini gördük. Vakfımız kısa zamanda Uluslararası alanda benlik yerinile ortak çalışma prensibi ile tüm bu faaliyetleri gönüllü Yöneticileri ile başardı. İki sene içinde en önemli çalışma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bizim Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok katılımı ile açılışını yaptığımız Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Mihman Evi projemiz oldu dedi.

Vakfın Eş Başkanlarından Neriman Çatuk Alevi Portal’e açıklamalarda bulundu:

ULUSLARARASI ALEVİ ARAŞTIRMA, DAYANIŞMA ve EĞİTİM VAKFI olarak çok kısa zamanda çok önemli işler başardık. Gerek kurucu üyelerimiz, gerek yönetim kadromuz ve gerekse bizlere inanıp, güvenip maddi- manevi desteklerini esirgemeyen canlarımızla birlikte çok daha verimli çalışmalara imzamızı atacağız. Şu anda eğitim alanında bizlerden burs alan öğrenci sayımız 24 oldu.

Araştırma alanında hem eğitici hem de öğretici yayınlarımızın yanında kutsal mekânlarımızı da imkânlar ölçüsünde (pandemi, savaşlar v.s.) ziyaret etmeye devam edeceğiz. Dayanışma alanında ise tüzüğümüz şartlarına uygun olmak kaydı ile her zaman her yerdeyiz, Biz varız. Ve umut olmaya, üretmeye, eğitmeye devam edeceğiz. Kuruluş günümüz kutlu olsun  dedi.

Bugüne kadar yapılan detaylı çalışmaları birer afişle duyuran Vakıf yönetiminin hazırladığı afişler aşağıdaki linklerden izlenebilir.

 

Vakfın 2. Yıl afişi 

Vakfın Araştırma alanındaki afişi

Vakfın Dayanışma alanındaki afişi 

Vakfın Eğitim alanındaki afişi 

ULUSLAR ARASI ALEVİ VAKFI Tanıtım Videosu (Türkçe)

ULUSLAR ARASI ALEVİ VAKFI Tanıtım Videosu (Almanca)

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ