ALEVİ PORTAL

İki başarılı bilim insanımızı daha tanımış olduk.

Türkiye’den Almanya’ya göc etmiş Hatay’lı bir Alevi ailenin çocuğu olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci. Covid19’a karşı yüzde 90 etkili aşıyı Pfizer’ın ortaklığıyla geliştiren Alman şirketi BioNTech’in kurucusu olan iki bilim insanı. Ailesi Köln’de Ford fabrikasında çalışırken. Prof. Dr. Şahin, daha genç yaşlarda bilimsel araştırmalara ve deneylere duyduğu ilgi nedeniyle tıp okumaya karar verdi. Prof. Şahin, 1996’da Nobel Tıp Ödülü alan İsviçreli bilim insanı Rolf Zinkernagel ile birlikte çalıştı. 2008’de BioNTech şirketini kurdu.

Özlem Türeci ise Almanya’nın Mainz şehrindeki Bireyselleştirilmiş Bağışıklık Denetimi (Ci3) eV’nin Alman Kümelenme Girişimi olan Ci3’ün başkan yardımcısı ve eş başkanlığını yapmaktadır.

Biontech CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, yaptığı açıklamada Covid19’a karşı yüzde 90 etkili aşıyı bulduklarını ve 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini açıkladı.
İnsanlık adına kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Haydar Akçam dedi ki:

    Başarılar diliyorum. İnsanlık adına teşekkürler.

  2. Orhan Yılmaz dedi ki:

    Özlem Türeci sünnidir. Biri Alevi biri sünni. Birbirleriyle evliler. Allah mutluluklarını daim etsin. Grurumuz oldular. Her türlü ayrımcılığa karşıyım.

BİR YORUM YAZ