ALEVİ PORTAL

Uluslararası Alevi Vakfı Bursiyerlerinden İlk Mezuniyet

Kurulduğu günden bu yana eğitim alanında çok sayıda ihtiyaç sahibi öğrenciye eğitim desteği veren Uluslararası Alevi Araştırma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı’nın burs verdiği öğrencilerden Ali Cem Mutlu mezun oldu.

Mezun olan öğrenciye ulaşarak duygularını paylaşmak istediğimiz Ali Cem Mutlu bizleri kırmayarak, Alevi Portal okuyucuları için röportaj talebimizi kırmadı. Bu çerçevede sorduğumuz sorulara verilen cevapları aşağıda yayınlıyoruz.

Alevi Portal: Bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ali Cem Mutlu: Almanya doğumluyum, Duisburg’da beş yıl yaşadıktan sonra Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti olan Düsseldorf’a yerleştik. Lİseye kadar olan eğitimimi burada tamamladıktan sonra Aachen Üniversitesinde Makine Bölümü okudum. Üniversite tezimi ise yenilenebilir enerji üzerine verdim. Bundan sonraki eğitimimi yine yenilenebilir enerji üzerine master yapmaya karar verdim.

Alevi Portal: Öğrencilik dışında sosyal faaliyetlerin var mı?

Ali Cem Mutlu: Elbette. Ben Aachen Alevi Öğrenci Birliğine kayıtlıyım. Orada çeşitli faaliyetleri içinde bulunmaktayım.

Alevi Portal: Eğitiminiz süresince Uluslararası Alevi Vakfı’ndan eğitim desteği aldınız, Vakfa nasıl ulaştınız?

Ali Cem Mutlu: Vakfa Kurucu Üyelerinden Behram Yılmaz üzerinden ulaştım ve başvurumu yaptım. Kısa zamanda geri dönüş yapılarak burs talebimin kabul edildiğine dair bilgilendirildim.

Alevi Portal: Birçok kurum burs veriyor, öğrenciler için anlamı ve önemi nedir?

Ali Cem Mutlu : Herşeyden önce eğitimime bir Alevi Vakfının destek olması anlamlı. Kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Bunun dışında Aachen’da yaşadığım için eğitim giderlerimin önemli kısmının karşılanması açısından burs benim için daha da önemliydi. Çoğunlukla okul ve diğer eğitim giderlerim için kullandım. Kurumlara çağrım; öncelikle anne ve babası çalışmayan ve Alevi olan öğrencileri daha çok desteklesinler. Öğrenciler için eğitim bursu almak demek bir çeşit eğitim garantisi anlamına da gelmektedir.

Alevi Portal: Farklı bir konu ile açalım sohbetimizi; Almanya’da Alevilik sizin açınızdan nasıl yaşanıyor?

Ali Cem Mutlu: Yaklaşık sekiz yıldır Alevi Öğrenci Birliği’ne kayıtlıyım. Gençliğin içinde olan biriyim. Bazı gözlemlerime göre; genç Alevilerin bir çoğu aile içinde Aleviliğe dair pek bilgilendirilmiyor. Çoğunluk hiç cemlere katılmamış ve 12 hizmet konusunda da fazla bilgileri yok gençliğin.

Alevi Portal: Peki bu konuda öneriniz ya da talebiniz var mı bir genç Alevi olarak?

Ali Cem Mutlu: Evet. Alevi kurumlar gençliğe yönelik özel eğitim programları içeren projeler yapmalıdır. Bunun dışında Alevi inancımızı anlatan kitaplar var, ancak kitaba ulaşmak zor.

Alevi Portal: Son olarak, siz bir Alevi birey olarak, bu saydığınız sorunların giderilmesi için size burs veren Vakfın gençliğe yönelik eğitimsel projelerinde yer almak, katkı sunmak ister miydiniz?

Ali Cem Mutlu: Elbette, özellikle Alevi gençlere yönelik Vakfın eğitim projelerinde aktif rol de alabilirim. Bundan çok mutlu olurum.

Alevi Portal: Röportaj için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyoruz.
Bu bursu sağlayan Uluslararası Alevi Vakfı kurucu üyeleri Behram Yılmaz ve bir İs adamı yardımını sağlayan Vahap Aslan Canlara çok teşekkür ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ