ALEVİ PORTAL

Sarısaltık Ocağı

Sarı Saltık Ocağı
Sarı Saltuk, takriben 1198 yılında Erzurum’da doğdu. Erzurum Saltuklu beyi Melik Şah Saltuk’un oğludur. Asıl adı Şerif Hızır’dır.

Anadolu Selçuklu Sultanı Rüknettin Süleyman Şah,Melik Şah saltuk’u 1202 yılında öldürmüş, Erzurum Saltuklu Beyliği’ni de ortadan kaldırmış ve Saltuklular’ı da Erzurum’dan sürmüştü. Erzurum ve yöresini de kardeşi Tuğrul Şah’a vermişti. 


Rüknettin Süleyman Şah,
 Saltuklu Beyliği’ni ortadan kaldırınca Saltuklular, Melik Şah Saltuk’un kardeşi Seyyid İsmail’in (Abdal Seyyid) öncülüğünde Dersim’e (Tunceli) göç ettiler.

Seyyid İsmail, önce amcası Mencigert (Mazgirt) beyi Mansur Saltuk’un (Baba Mansur) yanına geldi. Daha sonra da Hozat’ın Ağveren Köyü’ne yerleşti. Yeğeni olan Melik Şah’ın oğlu Şerif Hızır, henüz küçüktü. Ona, sarışın olan amcası Sarı İsmail bakıyordu. Şerif Hızır sarışın olan amcasından “Sarı” sanını aldı. Ataları olan Erzurum Saltukları’ndan da “Saltuk” sanını aldı. Böylece o, “Sarı Saltuk” diye anılmaya başladı. Onun büyük dedesi Muhammed Buhari, Horasan Nişabur Dergahı Piri, Seyyid Ubeydullah’ın torunudur. Seyyid Ubeydullah da, 8.imam Ali Rıza’nın tek çocuğu olan imam Taki’nin oğlu Seyyid Musa Arac’ın torunudur.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ