ALEVİ PORTAL

Babamansur Ocağı

Baba Mansur’un üç oğlu Seyyid Mahmut, Seyyid İbrahim ve Seyyid Kasım evlatlarına ait toplam 32 ayrı soy ağacı çalışması yapılmıştır.

Yapılan araştırmalar göre “Baba Mansur, imam Muhammed Bakır’ın 20. kuşaktan torunudur. Hoca Ahmet Yesevi’nin de öğrencilerinden olduğu iddia edilmektedir. Baba Mansur, 1170 yılında gelip Tunceli-Mazgirt’in Şöbek Köyü’ne yerleşmiş bir erendir. Onun torunları Diyarbakır-Dulkadirli Devleti’nden tarihi olmayan bir soy ağacı almıştır. Daha sonra torunları bu soy ağacını II.Mahmut zamanında yenileyip onayladıklarına dair bilgiler mevcuttur.

Baba Mansur, 1197 yılında Şöbek’te hakka yürümüştür. Onun soyu, oğlu Seyyid Veli’den yürümüştür. Soy ağacında Seyyid Veli’den sonrası yok. Sözlü tarihe  göre, Seyyid Veli’nin Cafer,  Ahmet, Abbas, Veyis, adlarında dört oğlu olmuştur. Bunlar, Mazgirt’in Muhundu, Kurkurik, Kupik, Faraç, Gölek ve Teman köylerine; daha sonra Pülümür ve Tercan bölgelerine dağılmışlar.”

​Baba Mansur Ocağı ve evlatları ile ilgili tarihi araştırmalarda geç kalınmış olsa da, bir an önce ortaya çıkarılmasında büyük fayda bulunmaktadır.Horasan’dan başlayarak bu güne kadar gelen tarihini, İnanç ve itikadını, kültürünü, soy ağacını, yerleştiği ve göç ettiği yerleri anlatarak, bu yerlerde bıraktığı eserleri, ziyaretgahları ve türbeleri tespit ederek çalışmaya başlamalıyız. Şu anda hangi evlatlarının nerelerde yerleşik olduğunu, sosyal yaşamlarının nasıl devam ettiğini ve talip-muhip ilişkilerinin devam edip etmediği konuları geniş bir çalışmayla araştırılmalıdır. Eğitim,kültür ve sosyal dayanışma ile iletişimi sağlamak için mutlaka bir kurumsal yapıya ihtiyaç bulunmaktaydı.

İşte bu çalışmaların tüm Baba Mansur evlatlarını kapsaması ve her Baba Mansur evladının görev  alabilmesi için, şubat 2008 tarihinde merkezi İstanbul’da olan “Baba Mansur Ocağı Derneği”nin kuruluş temeli atıldı.02.11.2008 tarihinde kongresini yapan dernek, yetkili kurullarını seçerek,amaçları doğrultusunda  çalışmalarına başlamıştır.Gelecekte bir vakfa dönüşeceği umuduyla başarılar dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ