ALEVİ PORTAL

Alevi hafıza: Temmuz

2 Temmuz 1993: Sivas Katliamı.  Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti. Olayda iki otel görevlisi de yaşamını yitirirken, iki saldırgan da öldü.

2 Temmuz 1993: Ünlü Halk Ozanı Muhlis Akarsu, Sivas madımak oteline yapılan saldırı sonrası çıkan yangında yaşamını yitirdi.

11 Temmuz 2007: Dersim Ovacık’ta Firik Dede olarak bilinen Ekber Firik Hakka yürüdü. Sözlü geleneğin son temsilcilerinden olan Dersim Ovacık’lı Fırik Dede, 106 yaşında, 1980 askeri darbe günlerinde; Ovacık’ta işkence yapılarak diri diri yakılarak öldürülen Behzat Fırik’in de babası olan Firik Dede, o günden beri, oğlunun acısıyla yas tuttu.

17 Temmuz 1487: Safevî Tarikatı’nın lideri ve Safevi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarı Şah İsmail Erdebil’de dünyaya geldi. 23 Mayıs 1524’te Erdebil’de Hakka yürüdü. Azerbaycan ve İran’da hüküm süren Safevi Devleti’nin kurucusudur. Uzun yıllar tarikat eğitimi aldı. 14 yaşında Safeviler’in önderi olarak babasının yerini aldı. Ordusunu hızla büyüterek, bölgenin büyük bölümünü hakimiyetine aldı. 1514’te Çaldıran Ovası’da Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı Ordusu’na yenildi.

20 Temmuz 1512: Nur Ali Halife İsyanı, Nur Ali Halife’nin Şah İsmail’in isteği üzerine Safevi Devleti’ne, asker toplamak için çıkardığı isyan hareketidir.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ