1 Ocak 766: Ali er-Rıza, tam ismi Ali bin Musa ibn-i Cafer, İslâm Peygamberi Hz. Muhammed’in yedinci göbekten torunu dünyaya geldi. 12 İmamlardan 8. sidir.

7 Ocak 740 (Hicri 2 Sefer 122) İmam Hz. ZEYD Zeyyidiye Mezhebinin imamı Hz. ZEYD, İmam Hüseyin’in Kerbela katliamında sağ kurtulan tek erkek evladı Dördüncü imam İmam Zeynelabidin’in oğludur. İmam Zeyd, Medine’de Hicri 80, kimi kaynaklara göre hicri 75 yılında doğmuştur.

8 Ocak 2009 : Irène Mélikoff’un yaşamını yitirdi. 12 yıl önce Strasbourg’da hayata veda eden Mélikoff, Alevilik ve Bektâşilik üzerine yaptığı araştırmaları ve yazdığı kitapları ile tanınmaktadır. Mélikoff son derece iyi Türkçe bilmekteydi.

11 Ocak 1556: Yedi Ulu Ozanlardan Fuzuli Hakka yürüdü. Ailesi Irak bölgesine yerleşmiş olan Oğuzların Bayat boylarındandır. Arapça ve Farsça olmak üzere üç dilde de eserler vermiştir.

18 Ocak 1985: Halk Ozanı Davut Sulari Hakka yürüdü. Gerçek İsmi Davut Ağbaba ‘dır. Kızı Edibe Sulari 2 Temmuz Sivas katliamında katledilenler arasındadır.

22 Ocak 2016: Kamer GENÇ Hakka yürüdü. Dersim Nazımiye ilçesinde dünyaya gelen ve uzun yıllar TBMM de milletvekilliği görevi yürüten Kamer GENÇ pankreas kanseri nedeniyle hakka yürüdü.

29 Ocak 661: İslam Devleti’nin 656-661 yılları arasındaki halifesi, İslam peygamberi Hz. Muhammed‘in hem damadı hem de amcası Ebu Talib’in oğlu olan Hz. Ali evinden çıktıktan hemen sonra zehirli bir kılıç ile Suikaste uğradı. Ağır yara alan Hz. Ali 3 gün sonra Hakka yürüdü.

31 Ocak 2020: 1993 yılında Sivas’taki Madımak Oteli’nin yakılması ve aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişinin katledilmesi sonrası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası affedildi. Olay Alevi toplumumun tepkisine neden oldu.