ALEVİ PORTAL

Alevi Hafıza: Mayıs

3 mayıs 2022: Süleyman Metin Dede Hakka Yürüdü Baba Mansur Ocağı evlatlarından Süleyman Metin Dede Hakka yürüdü. Geleneksel Aleviliğin önemli isimlerinden, aynı zamanda araştırmacı yazar olan  Süleyman Metin Dede sosyal medyada yayın yapan Sevgi Tv’de uzun zamandır program yapıyordu. 4 Mayıs 1937: Bakanlar Kurulu “1937 Yılında Yapılan Tunceli Tenkil Harekatına Dair Karar”ı aldı. Karar, “Dersim Tertelesi”nin zemini oldu.

10 Mayıs 677: Muhammed el-Bakır, On İki İmamlar’ın beşincisi, Dördüncü imam ve Hüseyin’in oğlu olan Ali bin Hüseyin’in oğlu, Medine’de dünyaya geldi.

??-Mayıs 624: Hz. Ali ile Hz Fatıma evlendiler. 17 Mayıs 2002: Asıl adı Şerif CIRIK olan Ünlü Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif Hakka yürüdü. Cenazesi Hacıbektaş İlçesinde toprağa sırlandı. Mahzuni ŞERİF Maraş’ın Berçenek köyünde 1938 yılında dünyaya gelmişti. Dedeleri Dersim Hozat ilçesinden Osmanlı Devleti zamanında Hatay’a zorunlu olarak göç etmiş, daha sonraları ise geri dönerek Maraş’a yerleşmişlerdir.

23 Mayıs 1524: Şah İsmail Hakka Yürüdü. Alevilerin temel erkanlarından olan Cem’de ençok deyiş, duaz ve mersiyeleri çalınp söylenen; Yedi ulu ozan denilince akla ilk gelenlerden “HATAYİ” mahlaslı Kızılbaş Türkmen Safevi devletinin kurucusu  Şah İsmail henüz 37 yaşında iken Tebriz’de 23 Mayıs 1524 yılında hakka yürüdü. Cenazesi ecdadının meftun olduğu Erdebil’de defnedilmiştir.

28 Mayıs 1980: Çorum katliamı. Çorum’da 28 Mayıs’da başlayan ve 4 Temmuza kadar devam eden Alevi katliamı yaşandı. Katliamda çok sayıda insan öldürülürken, birçok Alevi yurtaş da göç ederek bölgeyi terketmek zorunda kalmıştır.

?? Mayıs 776 : El Mukenna İsyanı. Abbasi devletine karşı yapılan bir isyan hareketidir. Asıl adı Ata olan Mukenna, yüzüne bir örtü örtmesinden dolayı bu lakabı almıştır. İsyan Yezid ordularınca bastırılmaya çalışılsa da başarılı olamamış, daha sonra Muaz b. Müslim kumandasındaki ordu tarafından 778 yılında bastırılabilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ