ALEVİ PORTAL

Alevi Federasyonları Hukuk Birimi (AF-HB )Kuruldu

Türkiye’de Alevi toplumunun ve kurumlarının karşılaştığı ve karşılaşacağı tüm sorunlara karşı yasal zeminde mücadele etmek amacıyla Alevi Federasyonları Hukuk Birimi Kuruldu.

AF-HB yayınladığı bildiride Alevilerin eşit yurttaşlık haklarının fiilen kullanımı, Cemevlerinin statüsü ve gerekse zorunlu din derslerinin de yaşanan önemli sorunlar olduğuna vurgu yaparak; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile insan hakları alanındaki başkaca birçok sözleşmeyi ve AİHM kararlarını hatırlatarak zorunlu din dersinin uygulanmasının kaldırılması ve din dersi almak isteyen öğrencilere verilecek din dersi müfredatında ise tüm inançlara yer verilmesi için yasal zeminde mücadele etmeye devam edileceğini de açıkladı.

Hukuk biriminde Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Alevi Bektaşi Federasyonu ABF ve Alevi Dernekleri Federasyonu(ADF)temsilcileri bulunuyor.

AF-HB’nin Basına ve Kamuoyuna yaptığı açıklamayı aşağıda yayınlıyoruz.

BASINA ve KAMUOYUNA

Ülkemizde örgün eğitim sistemindeki “zorunlu din dersi” uygulamasına karşı öğrenci velileri tarafından açılmış olan davalardan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınan dava ile ilgili olarak AİHM’nin 2007’de verdiği kararda;

“Din dersinin nesnel, çoğulcu ve eleştirel olmadığına, farklı dinler ya da inanışlara ilişkin yeterli bilgi içermediğine ve bu nedenle zorunlu tutulamayacağına” karar vermiştir.

AİHM, 2014 yılındaki başka bir kararında da “din dersinin zorunlu tutulamayacağına” hükmetmesine rağmen, ülkemizin yasal mevzuatında ve mevcut uygulamasında hiçbir değişikliğe gidilmemiştir.

2009’da; Hasan EL isimli veli tarafından, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması amacıyla başlattığı hukuksal mücadele sonucunda;

Anayasa Mahkemesi tarafından, Anayasanın 24’üncü maddesinin 4’üncü fıkrasında güvence altına alınan “ebeveynlerin eğitim ve öğretimi kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama hakkının” İHLAL EDİLDİĞİNE karar verilmiştir.

Açıklanan nedenlerle;
Ülkemizin taraf olduğu ve iç hukukumuzda da geçerli olan; başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile insan hakları alanındaki başkaca birçok sözleşmeye ve AİHM kararlarına rağmen, her hangi bir yasal mevzuat ve uygulama değişikliğine gidilmemiş olması nedeniyle, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu son karar önemli bir adım olmuştur.

AFHB olarak; Gerekçeli kararın yayınlanmasına mütakiben, “zorunlu din dersi” uygulanmasının kaldırılması ve din dersi almak isteyen öğrencilere verilecek din dersi müfredatında ise tüm inançlara yer verilmesi için yasal zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

ALEVİ FEDERASYONLARI HUKUK BİRİMİ

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ