ALEVİ PORTAL

Ahmet Yesevi Sempozyumu Sona Erdi

Maltepe Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen ve 21-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşen Sempozyumun birinci oturumunun moderatörlüğünü Prof. Dr. Fuzuli Bayat yaparken, ikinci oturumun ise Prof. Dr. Ali YAMAN yaptı.


Sempozyum, Yeni yaptırılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk bilimsel etkinlik olma özelliğine de sahip oldu.

Sempozyumda Avrupa Alevi Akademisi Kurucu Başkanı Mustafa DÜZGÜN DEDE, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Eski Başkanı Namık Kemal ZEYBEK Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’nden öğretim Üyesi Prof. Dr. Dosay KENJETAY‘da katılımcılar arasındaydı.

Sempozyumda Hoca Ahmet Yesevi Düşüncesinde Kültür ve İlim Konuları, Balkanlar’da Yesevilik İzinin Zengin Kaynakları Bektaşi Tekkeleri, Osmanlı Alevi-Bektaşi Eserlerinde Yesevilik gibi konular geniş yer aldı.

“Fergana Vadisi’nde Allahçılar: Gelenek Kaybı ve Değişim” konulu tebliğini sunan Prof. Dr. Ali Yaman, Fergana Vadisi’nin Kırgızistan ve Özbekistan sınırındaki köylerde yaşayan Laçiler, Ahmet Yesevi’nin öğretisini sürdüren, Yesevi’yi en büyük dini önder olarak kabul eden bir topluluk olduğunu, ibadetlerini, kadınlı erkekli tarikata bağlı mürit evlerinde dutar adı verilen saz eşliğinde Ahmet Yesevi’nin “Hikmetli Sözleri”ni okuyup semah dönerek yaptıklarını anlattı.

Sempozyumun Akademisyenlerini organize eden Prof. Dr. Ali Yaman, ortaya yepyeni bilgilerin çıktığını ve sempozyumun kitaplaştırılacağını da açıkladı.

Sempozyumun programını aşağıda sunuyoruz.

ahmetyesevi-TR

 

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ