ALEVİ PORTAL

Murtaza Demir: ‘Haklarımızı Güçlü Bir Sesle İstemeliyiz’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Madımak katliamından sağ olarak kurtulan, Madımak katliamının canlı tanıklarından Murtaza Demir, Keçeci Baba Dergahı’nın camiye çevrilmesi üzerine kaleme aldığı yazı nedeniyle yargılanmaya devam ediyor.

Murtaza Demir, Keçeci Baba Dergahı’nın camiye çevirilmek istenmesi üzerine, konu ile ilgili bir yazı kaleme almış ve ‘Burası yüzyıllardır Alevilerin Cem yaptığı bir dergahtır, İmamınızı da alın gidin’ diyerek tepki vermişti.

Alevi Kurumlar ve yurttaşlar da destek verdi

Murtaza Demir’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması 22 Haziran Salı günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi, 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yapılan duruşmaya katılan çeşitli Alevi dernekleri ve yuttaşlar da Murtaza Demir’e destek verdi. Mahkeme 16 Kasım 2021 tarihine ertelendi.

Murtaza Demir yaptığı açıklamada, ” Gasp edilen hakkımızın geriye alınmasına karşı çıkılmalı, bize iade edilmesini gür bir sesle istemeli, susulmamalı, hep birlikte mücadele edilmelidir. Ayrıca devlet ülkede yaşayan tüm inanç gruplarına eşit mesafede yaklaşmalıdır. İnancımızın asimilasyona uğramaması açısından hep birlikte organize olabilirsek haklarımızı daha kolay bir şekilde elde edebiliriz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ