ALEVİ PORTAL

Isparta Belediye Başkanına kınama

Isparta Cemevi Açılışına Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarından temsilciler katıldı. Açılışı yapılan Isparta Cemevi‘nde bir konuşma yapan ve Alevilerin hak ve taleplerini dile getiren PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın sözlerine, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen konuşma sırasında müdahale etti. Bu sırada yaptığı konuşmaları Alevilere hakaret niteliği taşıdığını iddia eden 7 alevi kurumu ortak bir bildiri yayınlayarak Isparta Belediye Başkanını kınadılar.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu,  Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Ortak bir açıklama yapıldı. ”AKP’li belediye başkanı Cemevi açılışında Alevilere hakaret etti” başlığıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”AKP’li Isparta belediye başkanı Şükrü Başdeğirmen Cemevi açılışında diyanet işlerinin kaldırmasını ve eşit yurttaşlık hakkımızın verilmesi yönünde konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Gani Kaplan’ın üzerine yürüyerek hakaret edip, nefret söylemlerinde bulunmuştur. Diyanet işleri başkanlığı denilen kurum kırmızı çizgimizdir, kapatılmalıdır. AKP’li Isparta belediye başkanını kınıyoruz.’’

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ