ALEVİ PORTAL

FUAF Yol Erkân Kurulu’ndan Kamuoyuna Duyuru

Sevgili Canlar, Dostlar,

9 Eylül 2020 tarihinde Fuaf Yol Erkân İnanç Kurulu Başkanımızın görevi, Fuaf yönetimi tarafından gayri meşru bir şekilde donduruldu. Genel Kurulda seçilerek göreve gelen Dedemizin görevinin; İnanç kurulu yönetiminden, delegelerden ve Cemevlerimizden rızalık alınmadan, tüzüksel bir yetki ve dayanak dahi olmamasına rağmen Fuaf yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde dondurulması, Yolumuza, İnancımıza sığmayan yanlış ve adaletsiz bir davranış oldu.

Fuaf yönetiminin, Yol Erkân Kurulu başkanımızın görevini dondurduktan 1 ay sonra toplantı yapma ve İnanç Kuruluna kayyum atama girişimi, yükselen tepkiler üzerine geri çekildi.

Süreç içerisinde Fuaf yönetim kuruluna, Cemevlerimiz ve Fuaf Yol Erkan Kurulumuz tarafından birçok tepki mektupları yazıldı.

Ayrıca Yol ve Erkanımıza uymayan bir şekilde kimseden görüş veya rızalık alınmadan, Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergâhına, Metin Doğan dedeyle alakalı mesnetsiz iddialar barındıran bir şikâyet mektubu yazılmıştı. Dergâh tarafından gönderilen cevap mektubunda Metin dedenin haklı görülmesine ve desteklenmesine rağmen, maalesef Dergâhın cevap mektubu ciddiye dahi alınmadı.

AABK İnanç Kurulu tarafından 21 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan ve yapılanların yanlış olduğunu ortaya koyan mektup bile Fuaf yönetiminin tavrını değiştirmedi. Bu süreç içerisinde İnanç kurulumuza Yol dilinden uzak mektuplar gönderildi. Fuaf yönetimi topluma gerçek dışı bilgiler aktararak kendilerini mağdur göstermeye çalıştı.

Bu gelişmelerin öncesinde Ali Umut dedemiz ve Hikmet Tezerdi Baba’mız Yol Erkan Kurulu tarafından, AABK İnanç Kurulu seçimleri için delege olarak seçilmelerine rağmen, Fuaf yönetimi anti demokratik bir şekilde bu dedelerimizin delegeliğini düşürmeye çalışarak yerlerine başka birisinin gönderilmesini istemişti.

Bütün bu yaşananların sonrasında Paris bölgesinde cemal cemale yapılan toplantılarda, Cemevi yöneticilerimizin Fuaf yönetimine büyük tepkiler göstermesine rağmen Fuaf yönetiminin baştan beri sergilediği yakışıksız tutumlar değişmedi. Bu nedenle, bazı Cemevlerimiz Fuaf’tan ayrıldı veya ilişkilerini kesti.

Karalama anlayışını temel ilke edinen Fuaf yönetimi yıllardır itikatlı Dedelerimizi ve İnanç hizmetkarlarımızı yasakladı. Bu süreçte, Eğitim komisyonu ve değişik kanallar üzerinden paralel organizasyonlar ve muhabbetler düzenledi.

-Pir’i, Mürşidi, Desturu olmayan, Ocak mensubu olmayan, İcazeti olmayan insanları, Pir ya da Ana ilan ettiler,

-Alevilikte Hakk-Muhammed-Ali Yolu’nu, Ehlibeyti, 12 imamları ve birçok kutsallarımızı inkar edenleri desteklediler,

-İnancımızın Gülbanklarını, Duaz-ı imamlarını, beyitlerini okumayan ve kutsallarımızı ağzına bile almayarak hizmet yürütmeye çalışanlara destek oldular,

– Hakk-Muhammed-Ali Yolunu reddeden gruplarla birlikte hareket etmeye devam ettiler,

Demokrasi teamüllerine uymayan ve yeni bir “Alevilik” yaratmaya çalışan bir yapılanma Aleviliği asla temsil edemez.

Seçimle gelen Yol Erkan İnanç Kurulu’nu feshetmek, delegelerin ve tabanın iradesini hiçe saymak, yalan, iftira ve spekülasyonlarla kendilerini aklamaya çalışmak hangi anlayışına sığar acaba.

Cluses AKM’ye yazdıkları son mektupta, Serdar Umut Dedemizin delege olarak seçmemelerini istemeleri, eğer seçilirse de Fuaf genel kuruluna almayacaklarını ifade edecek kadar küstahlaşmaları anlaşılır gibi değildir. Demek ki FUAF yönetiminin istemediği kişiler delege bile seçilemeyecek!
Sonra kendilerinin belirlediği veya onay verdiği delegelerle seçilen Fuaf yönetim Kurulu, demokrasiyi ve Aleviliği temsil etme hakkına sahip olacak… Böyle bir anlayış Alevi Yoluna uygun olabilir mi ? Bu anlayış zalimlerin uyguladığı göstermelik demokrasilere bile sığmayan bir anlayıştır. Bir de bunların üzerine Fuaf yönetiminin her fırsatta solculuktan dem vurması ise tirajikomik bir durumdur.

Gelinen noktada bugünkü mevcut Fuaf yönetiminin, Fransa Alevi Toplumunu ve inancını temsil etmekten uzak olduğunu düşündüğümüzden dolayı bizler, 12 Mart 2022 tarihinde haksızlıklar ve adaletsizlikler üzerine inşa edilmeye çalışılacak olan Yol-Erkan-İnanç genel kuruluna katılmıyoruz.
Hak Muhammed Ali cümlemizin yardımcısı ola.

“Gönül Kalsın, Yol Kalmasın”

FUAF YOL ERKÂN KURULU

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ