ALEVİ PORTAL

Ayfer KARAKAYA -Stump “Osmanlı Anadolusunda Kızılbaş Aleviler: Sufizm, Siyaset, Toplumsal Kimlik” kitabının sunumunu yapıyor.

Nafi Baba Tasavvuf, Tarih ve Kültürel Miras Uygulama ve Araştırma Merkezi, Alevi-Bektaşi tarihi üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan Ayfer Karakaya-Stump’ı ağırlıyor.

Karakaya, ”Osmanlı Anadolusunda Kızılbaş Aleviler: Sufizm, Siyaset, Toplumsal Kimlik” adlı İngilizce kitabının sunumunu yapacak.

Sunum 25 Kasım 2020 Çarşamba günü saat: 18:00 de zoom üzerinden yapılacaktır. Katılmak isteyenler bit.ly/nafibabamerkezi1 adresinden kaydolabilirler.

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde ve yüksek lisans eğitimini Ohio State Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 2008 yılında Harvard Üniversitesi Tarih ve Orta Doğu Çalışmaları programından doktora derecesini aldı.

Karakaya, 2011 yılından beri ders vermekte olduğu College of William and Mary Tarih bölümünde doçent olarak çalışmaktadır. Alevi-Bektaşi tarihi hakkında çok sayıda makalesinin yanı sıra Vefailik, Bektaşilik ve Kızılbaşlık: Alevi-Bektaşi Tarihini Yeniden Düşünmek (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2015; 2. basım 2015 ve 3. basım 2020) ve The Kizilbash/Alevis in Ottoman Anatolia: Sufism, Politics and Community (Edinburgh University Press, 2019) başlıklı kitapları yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ