ALEVİ PORTAL

Almanyada bir ilk: Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bir Eyalette Kamu Tüzel Kişiliği hakkı kazandı

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu`na Kuzey Ren Westfalya Eyaletinin Parlamento kararı ile KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİ “Körperschaft des öffentlichen Rechtes” hakkı tanındı.

Avrupa’da Avusturya Devletinde Avusturyadaki ALEVİ Kurumu sonrası Almanyada AABF ilk olarak Kuzey Ren Westfalya Eyaleti’nde kamu yararlı kurum statüsü almasıyla birlikte bugüne kadar iki Alevi Kurumu Avrupa’da kamu tüzel kişiliği kazanmış oldu.

Avrupada faaliyet gösteren Alevi Kurumlarının uzun yıllardır büyük emek harcayarak mücadele verdikleri hedeflere ulaşmış oldular.

Karar ile ilgili bilim dünyasından da olumlu tepkiler gelmeye başladı. Görüşlerine başvurduğumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Din dersi kararında görüşlerine yer verilen, Türkiye’de ve Avrupa’da Alevi kurumlarında eğitim alanında önemli çalışmalar yapan ve aynı zamanda ozakzade olan  Prof. Dr. Ali Yaman, bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ali Yaman ”Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu`muza Kuzey Ren Westfalya Eyaleti’nce KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİ “Körperschaft des öffentlichen Rechts” hakkının verilmesi tabi ki hepimizi sevindirdi. Çünkü yaklaşık kırk yıldır bu hedeflere ulaşılabilmesi için nice Canlarımız emek sarfetti. Sayısız Program, tüzük ve toplantılarda bu hedefler arzulandı. Benim de karınca kararınca emeğim vardır. Gönül isterdi ki, bu hak alınırken Almanya’da, Avusturya’da, İsviçre’de, Hollanda’da ve Türkiye’de özetle bütün dünyada Aleviler birlik içerisinde olsunlar. Bu gururu hep birlikte yaşasınlar.

Elbet bu günler de gelir. Yol İnanç önderlerimizin buyurduğu gibi Yola birlikte gidilir.
Hünkarımızın buyurduğu gibi BİR OLALIM İRİ OLALIM DİRİ OLALIM. Alevi Toplumuna, hepimize kutlu olsun” açıklamasında bulundu.

Parlamentoya sunulan karar aşağıdadır.

aabf_karar

Kararın Orjinaline burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ