ALEVİ PORTAL

ADO TARAFINDAN İSLAM TARİHİNDEKİ ÖNEMLİ KIRILMALAR” SÖYLEŞİSİ YAPILDI

Farklı dillerin konuşulduğu ve dinlerin yaşandığı, insanların bu çeşitlilikte, sevgi ve saygı temelinde bir arada yaşadığı İstanbul’un Adalar İlçesi, Burgazada’sında 5 Eylül-Pazar günü, kısa adı ADO olan Alevi Düşünce Ocağı tarafından bir söyleşi yapıldı.

Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği’nin ev sahipliğinde, Burgazada Gönüllü Meydanı’nda(Aya Nikola Çay Bahçesi) yapılan söyleşiye, başta Burgazada’da yaşayan halkımız olmak üzere geniş bir katılım sağlandı.

İlahiyatçı-Yazar Mustafa Cemil Kılıç ve Araştırmacı-Yazar Dursun Gümüşoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide Aydın Çakmakkaya, sazı-sözü ve yüreği ile başta Kul Nesimi, Pir Sultan Abdal ve Şah Hatayi Hazretleri’nden olmak üzere, çeşitli deyişler okuyarak yer aldı.

Söyleşide, toplumlar üzerindeki etkileri günümüzde de artarak devam eden, İslam Dini tarihinde ve dünya tarihinde çok önemli olan ve herkesçe bilinmesi ve unutulmaması gereken önemli olaylardan Gadir-i Hum, Kerbela Vakası -Hz. Hüseyin’in Şehadeti,  Harre Vakası ve Mekke Kuşatması konularından bahsedildi.

  • Gadir-i Hum’da Hazreti Muhammet’in, kendisine bağlı olan geniş bir kitleye hitaben bir konuşma yaptığı, bu konuşmada kendisine gösterilen bağlılık ve iyi niyetin, aynı şekilde Hz. Ali’ye gösterilmesini isterken, aslında insanlardan dinlerine sahip çıkmalarını istediği,
  • Kerbela Vakası ile Hazreti Peygamber soyundan olan ve bu soya bağlı olanların gördükleri zulüm ve şehadetlerinden bahsedilerek, Hz Hüseyin’in İslam’ın var olması uğruna yaptığı fedakârlıktan ve cesaretinden bahsedildi.
  • Peygamber’in hakka yürümesinden hemen sonra, na’şına yapılan saygısızlık büyük bir üzüntü ve kırgınlıkla dile getirilirken,
  • Harre Vakası ve Medine Kuşatması ile artık saygısızlığın büyük bir kin ile vahşete dönüşen sonuçlarından ve günümüze yansımalarından bahsedildi.
  • Peygamber’in tebliğ ettiği İslamiyet’in, tarihten günümüze, temeli sevgi ve hoşgörü olan Anadolu Aleviliği’nde yaşatıldığından bahsedildi.

Söyleşi sonrasında katılımcılar ve izleyiciler karşılıklı sohbet etme olanağı buldular. Kitap paylaşımları ve fotoğraf çekimleri ile gün sona ererken izleyicilerin içinde bunun gibi söyleşi ve toplantıların daha sık yaşanması dileği vardı.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ