ALEVİ PORTAL

29 Yıldır Sönmeyen Ateş: Madımak’93

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yaşanan katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Yarın 2 Temmuz. Yaşamını yitirenler için Türkiye’nin dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlenecek.

2 Temmuz 1993, Türkiye kamuoyunun hafızasına bir katliam tarihi olarak kazındı.

Aydınlar, sanatçılar ve şairlerden oluşan bir grup, dört günlük şenlik programına katılmak için o günlerde Sivas’a gitti.

1 Temmuz’da şenliğin açılışında konuşanlardan biri de yazar Aziz Nesin’di.

Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci de Siva’a gidenler arasındaydı.

Grubun en yaşlısı insanı  66 yaşındaki Asım Bezirci, en genci ise folklor gösterisi için Sivas’a giden 12 yaşındaki Koray Kaya’ydı.

Katliamdan iki gün önce kentte bir bildiri dağıtıldı. Burada Aziz Nesin’in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi’nin ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı hedef gösteriliyordu.

Bildiride dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in şenliklere ev sahipliği yapması da eleştiriliyor, Nesin için “Şehirde adeta Müslümanlarla alay edercesine gezebilmektedir” ifadesi kullanılıyordu. 2 Temmuz günü Cuma namazının ardından etkinliklerin yapıldığı kültür merkezinin önüne ‘Sivas laiklere mezar olacak’ gibi sloganlarla bir yürüyüş düzenlendi. Saldırı sırasında Madımak oteli ateşe verildi. 33 İnsan yaşamını yitirdi.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ