ALEVİ PORTAL

Yunanistan’da İlk Yasal Cemevi Açılışı Yapıldı

Geçtiğimiz yıl temeli atılan Cemevinin şimdi de açılışı yapılarak teslim edildi. Evros vilayetinin Büyük Derbent ilçesinde bulunan Cemevi Yunanistan’da resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cemevi olma özelliği taşıyor.

Açılış töreni müzik programı ve semahlar eşliğinde yapıldı. Açılış törenine Yunanistan Eğitim Bakanlığı Dinler Genel Sekreteri George Kalantzis de katılarak bir konuşma yaptı ve açılış kurdelasını kesti.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı Dinler Genel Sekreteri George Kalantzis

Açılış törenine katılanlara çeşitli hediyeler de verildi. Kurdelayı kesen Bakan; Kalantzis yaptığı konuşmada “Yunan devleti bir destekçiydi, oldu ve olmaya da devam edecek. Çünkü Anayasamız böyle diyor. Anayasamızın 13. maddesinde, Yunan devletinin herkesin din özgürlüğünü koruma ve güvence altına alma görevi olduğunu söylüyor. Bugün sadece sizler için değil, hepimiz için tarihi bir gün ve sizlerin emeği ve iradesiyle bu gerçek oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve ülkemiz adına çok onurlu olan davetiniz için çok teşekkür ediyor, gelecek günlerin geride bıraktığımız günlerden daha iyi olmasını ve daha güzel olmasını diliyorum” dedi.

Cemevi açılışına hem Bulgaristan hem de Türkiye’den de çok sayıda katılımcının yanısıra, kurumsal olarak,  ND’nin Evros Milletvekili Anastasios Dimoschakis, Didymoteicho Müftüsü Osman Hamza, Trakya Alevileri Başkanı Kara Hüseyin Ahmed (Kızıl Deli Sultan Dergahı), Touligar Alevi temsilcileri de katıldı.

Cemevi açılışı Yunan Basınında da yer buldu: Pameevro gazetesinde açılışa geniş yer verildi.

Pameevro gazetesinde açılış haberi için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ