ALEVİ PORTAL

Munzur Festivali ve Muharrem Tartışması

Her yıl Temmuz ayında yapılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin bu sene Alevi toplumunun matem ayı olan Muharrem’e denk gelmesi nedeniyle çeşitli çevrelerce Festivalin Muharrem matemi zamanında yapılacağı yönünde sosyal medyalarda yapılan paylaşımlar ile tepki ile karşılanmıştı.

Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu’ndan Açıklama Geldi: ‘’Doğru Değil’’

Konu ile ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı duyan Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu yaptığı açıklamada Festival ile Muharrem mateminin aynı anda olmayacağını açıkladı.

Maçoğlu’nun açıklaması şöyle:

‘’Munzur Kültür ve Doğa Festivali ile ilgili son dönemde Belediye Meclisimizin Festivali düzenleme ile ilgili aldığı karar bazı sosyal medya platformları üzerinde farklı bir noktaya çekilmeye çalışılmaktadır. Alınan karar geçmiş dönemlerde sürekli olarak Festivalin yapıldığı tarih olan Temmuz ayının son haftası şeklindedir. Ancak bu yıl içinde yaşadığımız coğrafyada var olan Kızılbaş inancında önemli bir yer tutan Muharrem oruçları nedeniyle farklı bir tarihte festivalin yapılması için demokratik kitle örgütleriyle beraber yürüteceğimiz toplantılar sonucunda tarih belirlenip Mayıs ayı meclis kararıyla kamuoyuna deklere edilecektir. Tarih Muharrem orucu öncesi ya da sonrası olacaktır. Belediye Meclisimizin Mayıs ayında alacağı karara kadar hiç bir açıklamayı dikkate almamaları ve Belediyemizin Dersim kültürüyle ilgili gösterdiği hassasiyet tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir’’.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ