ALEVİ PORTAL

Kılıcın, silahın açamadığı kapıları Alevi Dedeleri sevgiyle açtılar.

Haber: Yüksel MERİÇ / Alevi Portal

Avusturya ALEVİ Kurumu bir hizmete daha imza atı. ALEVİ Kurumu ve Erdebil Belediyesi Kültür ve Anıtlar Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Alevi toplumu açısından çok önemli bir yere sahip olan yedi ulu ozandan Şah Hatayi Dergahı’na yönelik girişimler sonucunda imzalanan protokol sonucunda uzun yıllar kapalı kalan Şah Hatayi’nin Cemhanesi ibadete açıldı. Kılıcın, silahın açamadığı kapıları Alevi Dedeleri sevgiyle açtılar.  510 yıl sonra Şah Hatayi Cem Evi’nde ilk Cem yapıldı.

Yüksel BİLGİN Dede açılış sırasında yaptığı açıklamada son derece mutlu olduklarını, Şah Hatayi’nin Alevi toplumu için çök önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyerek, Erdebil Belediyesine işbirliği nedeniyle teşekkür etti.

10.04.2017 Tarihinde 40’lar Cemi Şah Hatayi Dergahında yapılan protokol  Avusturya Alevi İnanç Toplumu ve Erdebil Belediyesi arasında yapıldı. Törende  Erdebil Anıtlar Müdürlüğü temsilcisi, Erdebil Sanat ve Kültür Müdürlüğü temsilcisi ve  Avusturya Büyükelçiliği adına 1. Müsteşar Sayın Mag. Alexander Rieger hazır bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ