ALEVİ PORTAL

İmam Musa-i Kazım’

İmam Musa-i Kazım’ın Hayatı
Babası: İmam Cafer-i Sadık
Annesi: Hamide

Lakabı: Kazım, Alim
Künyesi: Ebul Hasan, Ebu İbrahim

Yüzüğünün yazısı: Allah yeter bana
Doğum yeri ve tarihi: Medine, M: 02 Eylül 745
Şehadet yeri ve tarihi: Medine, 01 Eylül 799
Kabrinin bulunduğu yer: Bağdat/Kazimeyn (Irak)

Yaşı: 54
Katili: Harun
İmamet süresi: 35 yıl
Zamanındaki halifeler: Mansur oğlu Mehdi, oğlu Harun 

İmam Cafer-i Sadık, çeşitli münasebetlerle kendisinden sonra İmam Musa-i Kazım’ın, imamet makamına geçeceğini bildirmişdir. İmam Cafer-i Sadık’ın bütün ashabı ve oğulları kendisinden sonra İmam Musa-i Kazım’ın imametinde, ittifak etmişlerdir.

İmam Cafer-i Sadık’ın oğullarından Ali buyurur ki; Babam Cafer bin Muhammed; “Oğlum Musa’ya saygı gösterin; O evladımın en üstünüdür, en bilginidir; yerime geçecek olan ve Adem evladı içinde, Allah hücceti bulunan o dur buyurdu.” Ali, Imam Musa-i Kazım’dan rivayetlerde de bulunmuştur. İmamiye fıkhının birçok meselesi, onun rivayetlerine dayanır.

İmam Musa-i Kazım’ın, zamanlarında; zühd ve takva bakımından eşleri yoktu. Gecelerini ibadetle, gündüzlerini itaatla, halka yardımla, halkı irşadla geçirirlerdi; pek az uyurdu.

İmam Musa-i Kazım, ataları Hz.Ali’nin ve kendisinden önceki Imamlar’ın yolunda yürümüştür. Geceleri içi ekmek, et, para-pul dolu zembili sırtına vurup, yoksulların, kimsesizlerin, yetimlerin evlerini tek tek dolaşıp, kendisini tanıtmadan onların ihtiyaçlarını giderip, yine gizlice evine dönerdi.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ