ALEVİ PORTAL

İmam Hasan

Babası: Hz.Ali
Annesi: Ana Fatıma

Lakabı: Mücteba
Künyesi: Ebu-Muhammed

Yüzüğünün yazısı: Üstünlük Allah’ındır.

Doğum yeri ve tarihi: Medine, M: 01 Mart 624
Şehadet yeri ve tarihi: Medine, M: 25 Mart 670
Kabrinin bulunduğu yer: Medine (Suudi Arabistan)
Yaşı: 46

Katili: Cü’de

Imamet süresi: 10 yıl

Zamanındaki halifeler: Muaviye


Hz.Muhammed, sevgili torunları Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i pek çok severdi ve onlar hakkında; “Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendileridir, ulularıdır, Onlar dünyada benim iki demet çiçeğimdir” der ve onlara; “Oğullarım” diye hitab ederdi.

Hz.Muhammed; Imam Hasan ve Imam Hüseyin hakkında; Allah’ım; “Ben bu ikisini severim, sen de bunları ve bunları sevenleri sev; bunlar benim ve kızımın oğullarıdır”.

Yine bir hadis-inde de şöyle buyurmuş; “Onları seven beni sever, beni seven ise Allah’ı sever; Allah’ı seveni Allah cennete koyar; onlara kötülük eden bana kötülük eder; bana kötülük eden Allaha kötülük eder; kendisine kötülük edeni ise Allah cehenneme atar”.

Imam Hasan, ahlak bakımından insanlara bir örnekti ve cömertliği de çok fazlaydı. Hz.Muhammed’in bir hadisinde, Imam Hasan hakkında; “Bu benim oğlum seyyiddir. Allah, onun vasıtasıyla müslümanlardan iki büyük bölüğün arasını uzlaştıracaktır” der.

Şahı Merdan Ali, Hakka kavuştuktan sonra Imam Hasan, babasını yıkayıp kefenlemiştir, namazını kılmış, aynı gece sabaha karşı şimdiki türbesinin bulunduğu yere, Necef (Irak) şehrine defin etmiştir. Imam Hasan, babası Şahı Merdan Ali’yi türbesine defin ettikten sonra zengin, fakir bütün halkı topladı. Taziye şartları yerine getirildikten sonra, Ramazan ayının 21.günü Kufe mescidinde halka buyurdu ki;

Bu gece, öyle bir zat vefat etti ki; Resulullah’tan başka, ne evvel gelenler içinde onun derecesini aşan vardır; ne sonra gelecekler arasında bulunur. O, Resulullah’ın mahiyyetinde savaşır, canıyla onu korurdu. Cebrail sağında giderdi onun, Mikail solunda. Allah’ın izniyle, gittiği yeri fetetmeden dönmezdi. Meryemoğlu Isa’nın göğe ağdığı, Musa’nın vaslsi Yuşa’ın vefat ettiği, Allah’ın Res Kur’an’ın indiği gece vefat etti. Altın ve gümüş olarak ancak yediyüz dirhem bıraktı.

Söz buraya gelince Imam Hasan dayanamayıp ağlamaya başladı; halk da ona uydu. Sonra buyurdu ki; Ey insanlar, beni bilen bilir, bilmeyen bilsin ki benim Alinin oğlu Hasan. Benim insanlara müjde verenin, benim insanları korkutanın, benim Muhammedin oğlu. Benim Allah izniyle insanları Allaha çağıranın oğlu. Benim o «Ehl-i Beyt»ten ki; Allah, her türlü kötülüğü giderdi onlardan; tertemiz etti onları.

uludivan.de sitesinden yararlanılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ